Мода на сортування сміття від Маріанни Бойко

Маріанна Бойко 30.03.18

Авторська колонка: Філософія Zero Waste і як зменшити кількість відходів у побуті

Перший практичний екоблогер України Маріанна Бойко про сортування сміття, цікаві експерименти та Zero Waste.

Наша редакція вже давно слідкує за діяльністю Маріанни Бойко у соціальних мережах та на телебаченні. Саме вона та людина, що приводить в шок співробітників супермаркетів, коли приходить за м'ясом чи крупами зі своєю тарою. Крім того, саме вона є співорганізатором Zero Waste Event у Києві 12 травня, веде свій персональний блог mariannaboyko.com та є співвласницею бренду сумок, які розробив Олександр Тихомиров — actgreen.com.ua.

Сьогодні Маріанна написала для нас колонку і розповіла про свій нелегкий шлях у сортуванні сміття, реакцію оточуючих та філософію Zero Waste.

Нарешті! Нарешті це відбулося! Моду на сортування відходів в Україні вважаю відкритою!

Коли я три роки назад відмовилася від користування поліетиленовими пакетами та почала сортувати сміття, люди крутили пальцем біля скроні, дивлячись на мене. О, вони ще не знали, що ввечері я підживлюю клумбу органічними відходами під багатоповерхівкою.

Але сучасне життя — швидко змінюється. Ті, кого вважали ненормальним, тепер задають тренди. В моєму випадку тренди сортування, мінімалізму, раціонального споживання, всесвітньої теорії Zero Waste.

Мій перший експеримент «104 дні без поліетилену» навчив мене обходитися без поліетиленового упакування. За цей термін я відмовилася від 700 пакетів та ще 500 пакетів знайшла в своїй квартирі (уявіть собі ці цифри та прослідкуйте, а де у вас живуть пакети).

Сьогодні вже не сильно здивуєш людей, коли відмовляєшся від одноразового пакетика, а коли я починала свою «діяльність», в магазині викликали охорону та крутили пальцем біля скроні», — пригадує активістка. Експеримент тривав два роки. «Ми не купували запаковані продукти — цукор, крупи. Навіть цукерки в поліетиленовій обгортці — й ті не брали. І, повірте, це було нелегко. Бо виявилося, що в нас майже все запаковане.

Мій другий проект «Zero Waste Ukraine» навчив мене зменшити кількість сміття в 70 разів! Уявіть собі 2,5 кілограми сміття в день звичайної родини з 4-х людей проти наших 0,035 грамів. Кількість сміття за день вміщується в моїй долоні. Як ми технічно до цього прийшли? Правила цього експерименту були дуже прості, протягом трьох місяців не викидати сміття з квартири в класичному розумінні цієї дії. Сміття (відходи) можна було виносити тільки для правильної утилізації. А решту — збирати на балконі. Звісно, було лячно, щоб за три місяці в мене на балконі не з’явилася жахлива купа брудного сміття! Тому я зробила все можливе, щоб його було якомога менше.

Для цього мені помогли прості правила:

- зменшити кількість покупок,

- віддавати перевагу продуктам на вагу,

- використовувала свій набір Zero Waste,

- вибираючи продукти, я оцінювала їхнє упакування та аналізувала, чи зможу його правильно утилізувати,

- продукти з «поганим» упакуванням не купувала,

- відмовилася від одноразової тари (стакани, трубочки, контейнери,

- ті відходи, що все ж таки потрапили до моєї оселі, ми сортували (здавали) або компостували.

Мої практичні та теоретичні вправи допомогли створити свій лекторій, тепер я проводжу лекції в школах та в компаніях, розповідаю про сортування, про раціональне користування та стиль Zero Waste.

Що таке Zero Waste?

Це філософія, стиль життя (або стиль ведення домогосподарства, виробництва), при якому кількість відходів дорівнює нулю.

Жити в такому стилі — цікавий квест! Спочатку тобі здається все складно — як так, відмовитися від одноразових речей, вони ж зручні! Але потім, коли навчишся, всі ці знання та вміння залишаться з тобою назавжди. Як вміння їздити велосипедом.

Що таке набір Zero Waste?

Це багаторазові помічники, що допомагають робити покупки в стилі «еко»:

- сипучі продукти (цукор, крупи) ми купуємо у мішечки з бавовни,

- м’ясо, вологі продукти — в багаторазовий контейнер (пластиковий або скляний) або в звичайну банку,

- овочі, фрукти ми складаємо в спеціальні мішечки з тканини, які потім легко випрати,

- а замість звичайного поліетиленового пакета ми заздалегідь беремо улюблену сумку від Act Green.

Я зрозуміла — проблема в тому, що люди забувають взяти сумку з собою. Вже біля каси пригадують, що нема куди складати свої покупки, тому знову купують пакет. Робити сумки такими класними, щоб людям було не тільки зручно, а й стильно — ось яка була ідея. На одній з лекцій я розповіла про ідею створення таких сумок. Щоб вона була легкою, складалася, щоб вона пасувала до одягу людини. І найголовніше, щоб її хотілося витягти біля каси та з гордістю скласти туди свої покупки. І ще, щоб почути від людей: у вас така класна сумка! Саме тоді, ввечері ви не забудете покласти свій шопер до основної сумки.

Уявіть собі моє здивування, коли через деякий час я дізналася, що один зі слухачів, Олександр Тихомиров, розробив такі сумки для шопінгу! Коли я взяла їх в руки, то в мене промайнула думка, якщо б я створювала їх, то зробила саме такими, яскравими, красивими, легкими. В них було красиве упакування, зручна застібка! Але що казати, Олександр створив бренд українських екосумок Act Green краще, ніж я собі уявляла!

Поради від бренду Act Green:

- виходячи з квартири перевірте, чи вимкнули ви газ або зайві електроприбори, воду,

- перевірте, чи взяли ви з собою гаманець, мобільний телефон, права та ключі від авто та багаторазову сумку SHOPPER або ENJOY від Act Green,

- в магазині або на ринку, роблячи покупки, дістаньте свою сумку, обережно складіть в неї покупки,

- для овочів, фруктів, а також для заміни маленьких поліетиленових пакетів (наприклад, для волого купальника після басейну) використовуйте набір мішечків LUSKY BAGS,

- насолоджуйтесь відмовою від поліетиленових пакетів та користуванням багаторазової тари.

колонка, сортировка мусора

Комментарии (0) Прокомментировать
    Комментариев нет, но ты можешь оставить первый комментарий :)